Zwolnienie lekarskie, potocznie określane jako L4, to zaświadczenie wydawane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistę lub lekarza przyjmującego w szpitalu. L4 wystawiane jest w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy ze względów zdrowotnych. Kiedy można otrzymać L4? Komu przysługuje zwolnienie lekarskie? Czy można dostać L4 przebywając w izolacji lub na kwarantannie?
Zwolnienie lekarskie L4 – co to jest? Kiedy się je wystawia?
Zwolnienie lekarskie wystawiane jest po to, aby usprawiedliwić nieobecność w pracy. Za czas ten przysługuje wynagrodzenie pełne lub w wysoki 80% – w zależności od przyczyny wystawienia zwolnienia lekarskiego.
L4, wydaje lekarz medycyny pracy, nie tylko w sytuacji, gdy problemy zdrowotne dotyczą samego pracownika, ale również wówczas, gdy:
- dana osoba musi zająć się chorym członkiem rodziny,
- opiekuje się dzieckiem, które zachorowało – w przypadku dzieci poniżej 14. roku życia przysługuje 60 dni w ciągu roku na zwolnienie lekarskiego z tego tytułu – dla rodziców u dzieci powyżej 14. roku życia jest to 14 dni.
Zwolnienie lekarskie przysługuje również osobom, które zachorowały w przeciągu 14 dni od rozwiązania umowy, pod warunkiem, że określony czas niezdolności do pracy wynosi 30 dni.
Komu przysługuje L4? Jak poinformować o nim pracodawcę?
L4 przysługuje każdej osobie, która odprowadza składki zdrowotne do ZUS – samodzielnie lub w wyniku stosunku pracy (np. umowa o pracę). Jeszcze do 2018 roku zwolnienia lekarskie wystawiane były w formie papierowej, co wiązało się z koniecznością dostarczenia dokumentu do pracodawcy, jednak od tamtego roku wszystkie zwolnienia lekarskie wystawiane są w formie elektronicznej – dzięki temu nie trzeba dodatkowo informować pracodawcy o L4 i składać osobiście zaświadczenia.
Pracodawca jest o tym informowany od razu – po wprowadzeniu przez lekarza odpowiednich informacji do systemu. Informacja o zwolnieniu lekarskim jest jednocześnie przekazywana do ZUS.
Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
Zwolnienie lekarskie najczęściej wystawia się w dniu wizyty u lekarza lub od dnia następnego. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy specjalista może wystawić L4 z datą wsteczną:
- W opinii lekarza, pacjent zachorował przed dniem zgłoszenia się na badania.
- L4 wystawiane przez lekarza psychiatrę w oparciu o choroby bądź zaburzenia psychiczne.
Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną można wystawić maksymalnie 3 dni do tyłu. Ograniczenie to nie obowiązuje przy L4 wystawianym przez psychiatrę.
W naszym centrum medycznym szybko umówisz się na wizytę u lekarza medycyny pracy. Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!
Zadbaj o swoje zdrowie! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1.
Czy można dostać L4 na kwarantannie lub izolacji?
Konieczność przebywania na kwarantannie lub izolacji, w związku z epidemią koronawirusa, wiąże się jednocześnie z brakiem możliwości wychodzenia z mieszkania i tym samym uniemożliwia dotarcie do miejsca pracy. Stąd pojawia się pytanie – czy w takim razie można uzyskać zwolnienie lekarskie.
Odpowiedź brzmi: nie – osobom poddanym izolacji lub kwarantannie wydaje się odpowiednie oświadczenie, które stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy.
Uzyskanie L4 z powodu izolacji lub kwarantanny jest niemożliwe, gdyż:
- izolacji poddawane są osoby, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem i które otrzymały pozytywny wynik testu;
- kwarantannie podlegają z kolei osoby zdrowe, które jednocześnie mogą być narażone na zakażenia. Kwarantanna jest więc działaniem profilaktycznym, które ma chronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa, dlatego kierowane są na nią m.in. osoby wracające z innych państw.
Zarówno izolacja, jak i kwarantanna nie spełniają podstaw do wystawienia L4, gdyż osoby te są jedynie nosicielami wirusa lub istnieje u nich takie ryzyko. Zwolnienie lekarskie zostaje wystawione dopiero w sytuacji, gdy pojawią się objawy chorobowe, np. kaszel, gorączka, duszności.
Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?
Na zwolnieniu lekarskim można przebywać maksymalnie 182 dni, a w przypadku ciężarnych kobiet – 270. Wyjątkiem są również osoby chorujące na gruźlicę.
Należy pamiętać również o tym, iż wracając do pracy po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni, pracodawca musi wydać skierowanie na badania kontrolne. W celu ich wykonania należy umówić się do lekarza medycyny pracy.