zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Lekarz Medycyny Pracy - Kraków

Lekarza medycyny pracy kojarzymy przede wszystkim z wykonywaniem badań wstępnych, kontrolnych bądź okresowych na potrzeby zatrudnienia. Specjalista ten zajmuje się jednak nie tylko określeniem zdolności do wykonywania danego zawodu, ale również diagnozuje i leczy tzw. choroby zawodowe lub kieruje pacjenta do dalszych specjalistów.

Umów wizytę

Kim jest lekarz medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy ocenia, czy dana osoba może zajmować określone stanowisko. Wydaje on odpowiednie orzeczenie w oparciu o czynniki indywidualne danej osoby i specyfikę środowiska pracy, np. odpowiednią sprawność fizyczną.

Ocenia ponadto szkodliwość warunków pracy i udziela wskazówek co do ewentualnej profilaktyki – celem tego jest zmniejszenie ryzyka tzw. choroby zawodowej, do której prowadzą czynniki szkodliwe, określane przez pracodawcę przed badaniami wstępnymi.

Choroba zawodowa – co to jest? Jakie są jej rodzaje?

Choroba zawodowa to schorzenie wynikające z szkodliwych warunków pracy, takich jak narażenie na pyły, hałas lub wymuszona pozycja. Specjalista medycyny pracy to osoba, która udziela porad dotyczących profilaktyki chorób zawodowych i diagnozuje je.

Lista chorób zawodowych

Dużą część chorób zawodowych obejmują również schorzenia dotyczące układu oddechowego. Są to:

Lekarz medycyny pracy wykonuje badania: wstępne, okresowe, kontrolne.

1. Badania wstępne wykonuje się przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku.
2. Badania okresowe w trakcie trwania umowy o pracę, w określonym odstępie czasowym.
3. Badania kontrolne są wykonywane w momencie, gdy pracownik był na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni.
Podczas tych badań specjalista ocenia dalszą zdolność do pracy na danym stanowisku.​

Poznaj swojego lekarza medycyny pracy!

Ikonka lekarza płeć żeńska

Lek. med. Małgorzata Skowron

Lekarz Medycyny Pracy

Specjalista medycyny pracy oraz medycyny rodzinnej. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego W Krakowie. Związana od wielu lat ze Szpitalem MSWiA w Krakowie. W Centrum Medycznym SMART przeprowadza badania profilaktyczne z zakresu medycyny pracy: 

Skorzystaj z usług naszego specjalisty z zakresu medycyny pracy w zakresie badań wstępnych, kontrolnych i okresowych. Dowiedz się, co zrobić, aby ograniczyć ryzyko rozwoju choroby zawodowej.

Medycyna pracy - FAQ

Badania u lekarza medycyny pracy trwają kilkanaście minut. Lekarz może jednak pokierować pacjenta do innych specjalistów, w zależności od określonych czynników szkodliwych (np. do laryngologa).

Na wizytę należy zabrać skierowanie od pracodawcy oraz wszelką dokumentację medyczną. Osoby korzystające z aparatu słuchowego, okularów itd. również powinny zabrać ze sobą sprzęt medyczny.

Tak, do lekarza medycyny pracy trzeba wcześniej się umówić. Możesz zrobić to dzwoniąc pod numer: 12 333 777 1 lub korzystając z całodobowej rejestracji online.

Koszt wizyty u lekarza medycyny pracy sprawdzisz w zakładce Cennik.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się z nami pod nr telefonu 12 333 777 1.