Menu
Strona Główna > Ortopedia
Ortopedia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich schorzeń w obrębie narządu ruchu – od wrodzonych bądź nabytych chorób/wad, po urazy czy uszkodzenia wynikające z codziennego życia.
Narząd ruchu każdego dnia poddawany jest działaniu różnych czynników. W zależności od prowadzonego trybu życia pojawiają się np. problemy z wadami postawy (przy siedzącym stylu życia) lub większe ryzyko urazów czy zwichnięć, np. u osób aktywnych fizycznie.
Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, skupiona wokół schorzeń narządu ruchu. Mogą mieć one różnorodny charakter i wymagać szybkiej i krótkoterminowej interwencji (np. złamania) lub długofalowej terapii (np. skolioza). Ortopeda zajmuje się również wszelkimi stanami zapalnymi i zwyrodnieniowymi w obrębie całego narządu ruchu.
Oprócz układu kostnego, powszechnie kojarzonego z kośćmi i stawami, ortopedia diagnozuje również schorzenia w obrębie:
Schorzenia, których diagnozą i leczeniem zajmuje się ortopeda, mają bardzo różnorodne podłoże. Są to:
Ortopeda zajmuje się także rozpoznawaniem zmian nowotworowych w obrębie kości. W zakres jego działań wchodzą również wszelkie: urazy, złamania, zwichnięcia oraz skręcenia stawów lub kości, a także naderwanie/zerwania wiązadeł czy ścięgien. Co istotne, urazami zajmuje się przede wszystkim ortopeda – ze specjalizacją traumatologii narządu ruchu. Ortopeda nie zajmuje się natomiast chorobami i schorzeniami w obrębie czaszki.
Na wizytę do ortopedy warto zabrać ze sobą dotychczasowe zdjęcia RTG i wyniki innych badań, jeśli były wcześniej wykonywane. Podczas wizyty specjalista ocenia m.in. ruchomość stawów lub kręgosłupa. Może także przeprowadzić zabieg interwencyjny, np. iniekcję dostawową lub zalecić konsultację fizjoterapeutyczną.
Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Doświadczenie w zawodzie zdobywał w krakowskich szpitalach m.in. w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie gdzie pełnił funkcję ordynatora Kliniki Urazowej i Ortopedii w latach 1995-2006. Obecnie współpracuje ze szpitalami takimi jak Szpital MSWiA w Krakowie, Szpital św. Rafała w Krakowie oraz Nowy Szpital w Olkuszu. Przeprowadza liczne operacje i zabiegi związane z narządem ruchu. W długoletniej pracy dla Pana Doktora ważne jest nie tylko skrupulatne badanie, ale przede wszystkim poświęcenie należytego czasu na rozmowę i dobry wywiad z pacjentem, który przekłada się następnie na postawienie słusznej diagnozy i pomocy.
W Centrum Medycznym SMART wykonuje diagnostykę związaną z problemami występującymi z układem ruchu m.in. przy pomocy ultrasonografu (USG). Zajmuje się również leczeniem niechirurgicznym tj. iniekcje z kwasu hialuronowego, iniekcje osoczem bogatopłytkowym, które przynoszą bardzo dobre efekty terapeutyczne jego pacjentom.
Traumatologia narządu ruchu to poddziedzina ortopedii zajmująca się ściśle urazami w obrębie: kości, stawów, mięśni, więzadeł czy ścięgien. Ortopeda-traumatolog zajmuje się więc wszelkimi: urazami, zwichnięciami, skręceniami, złamaniami czy naderwaniami, najczęściej wykonując leczenie chirurgiczne.
Ortopeda powinien być osobą stale dbającą o aktualną wiedzę poprzez udział w wydarzeniach naukowych, dlatego wybierając dla siebie odpowiedniego specjalistę, warto na to zwrócić uwagę. Dodatkowo musi łączyć fakty z różnych dziedzin medycznych, aby dobierać najefektywniejsze metody leczenia.
Pacjenci zgłaszają do ortopedy się przy nagłych urazach narządu ruchu, stanach zapalnych/zwyrodnieniowych czy chorobach wrodzonych/nabytych. Specjalista zaleca odpowiednie badania, stawia diagnozę i wskazuje najlepszy plan leczenia.
W Centrum Medycznym Smart świadczymy prywatną opiekę medyczną, dlatego nie potrzebujesz skierowania, aby umówić się z naszym specjalistą.
Do naszego specjalisty możesz umówić się dzwoniąc pod numer 12 333 777 1 lub korzystając z całodobowej rejestracji online.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się z nami pod nr. telefonu: 12 333 777 1.