zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Badania USG w Krakowie

USG jest jednym z podstawowych badań obrazowych, stosowanych zarówno w diagnostyce jak i podczas przeprowadzania zabiegów (np. iniekcja dostawowa pod USG). Pozwala na obserwację w czasie rzeczywistym, co jest niezwykle cenne m.in. przy ocenie bieżącej pracy narządów.

Czym jest badanie USG?

Badanie USG, czyli inaczej ultrasonografia, służy do obrazowej oceny pracy narządów i wybranych struktur w organizmie. Badanie jest nieinwazyjne, a wykorzystywane fale dźwiękowe nie mają szkodliwego wpływu, co czyni USG w pełni bezpiecznym badaniem dla pacjentów. Plusem tego badania jest fakt, iż specjalista może ocenić:

Obraz widoczny podczas badania USG powstaje pod wpływem fal ultradźwiękowych, wysyłających impulsy – mechanizm działania polega na odbiciu akustycznych fal ultradźwiękowych, które powracają z różną siłą. To właśnie natężenie oraz czas powrotu tych fal pozwalają na uzyskanie obrazowego wglądu w głębsze warstwy narządów czy ocenę ich cech fizycznych (np. rozmiar, obecność guzków itd.). Za przepływ fal ultradźwiękowych odpowiada głowica. Z reguły badanie USG wykonuje się na zewnętrznych powłokach organizmu, np. brzuchu bądź piersiach. Istnieje również możliwość wykonania badania USG przez wprowadzenie głowicy do wnętrza organizmu – w celu zbadania m.in. pochwy, przełyku czy odbytu.

Kiedy wykonuje się badanie USG?

Badanie USG wykonuje się zawsze w celu uzupełnienia diagnozy i uzyskania pełniejszego obrazu dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, np. bólu. Wykonuje się je również kontrolnie przy niektórych chorobach, dzięki czemu specjalista ma wgląd w poprawę bądź pogorszenie funkcjonowania danych narządów. Niekiedy USG wykonywane jest także w ramach profilaktyki, np. w kierunku raka piersi.

USG jest podstawowym badaniem u kobiet w ciąży i zalicza się do tzw. badań prenatalnych. Możliwość obserwacji struktur w czasie rzeczywistym umożliwia specjalistom ocenę rozwoju maluszka i pracę jego narządów. Badaniem USG w ciąży zajmuje się lekarz ginekolog.

Badanie ultrasonograficzne wykonuje się także przy urazach stawów, np. stawu kolanowego, ramiennego, skokowego, łokciowego czy nadgarstka. W tym przypadku badanie USG pozwala ocenić m.in. kondycję więzadeł przy urazach stawu.

Jak przygotować się do badania USG?

Przy odpowiednim przygotowaniu się do badania USG znaczenie ma to, które narządy będą diagnozowane. Konkretnych wskazówek co do tego jak przygotować się na badanie USG, udzieli wcześniej osoba wykonująca badanie. Przykładowo, wybierając się na:

Poznaj swojego lekarza

USG Kraków - FAQ

Badanie USG służy do obrazowej oceny cech fizycznych danego narządu oraz jego pracy w czasie rzeczywistym.

Czas oczekiwania na badanie USG w naszej placówce jest krótki, a pacjenci otrzymują wynik od razu po wykonaniu badania.

Koszt badania USG sprawdzisz w zakładce Cennik.

W naszej placówce świadczymy prywatną opiekę medyczną, dlatego nie potrzebujesz skierowania, aby wykonać badanie USG.

Na badanie USG możesz umówić się, dzwoniąc pod numer: 12 333 777 1, lub korzystając z całodobowej rejestracji online.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się z nami pod nr telefonu 12 333 777 1.