fbpx
zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Badanie USG - Kraków

USG jest jednym z podstawowych badań obrazowych, stosowanych zarówno w diagnostyce jak i podczas przeprowadzania zabiegów (np. iniekcja dostawowa pod USG). Pozwala na obserwację w czasie rzeczywistym, co jest niezwykle cenne m.in. przy ocenie bieżącej pracy narządów.

Czym jest badanie USG?

Badanie USG (Kraków), czyli inaczej ultrasonografia, służy do obrazowej oceny pracy narządów i wybranych struktur w organizmie. Badanie jest nieinwazyjne, a wykorzystywane fale dźwiękowe nie mają szkodliwego wpływu, co czyni USG w pełni bezpiecznym badaniem dla pacjentów. Plusem tego badania jest fakt, iż specjalista może ocenić:

Obraz widoczny podczas badania USG powstaje pod wpływem fal ultradźwiękowych, wysyłających impulsy – mechanizm działania polega na odbiciu akustycznych fal ultradźwiękowych, które powracają z różną siłą. To właśnie natężenie oraz czas powrotu tych fal pozwalają na uzyskanie obrazowego wglądu w głębsze warstwy narządów czy ocenę ich cech fizycznych (np. rozmiar, obecność guzków itd.). Za przepływ fal ultradźwiękowych odpowiada głowica. Z reguły badanie USG wykonuje się na zewnętrznych powłokach organizmu, np. brzuchu bądź piersiach. Istnieje również możliwość wykonania badania USG przez wprowadzenie głowicy do wnętrza organizmu – w celu zbadania m.in. pochwy, przełyku czy odbytu.

Kiedy wykonuje się badanie USG?

Badanie USG wykonuje się w różnych celach, w zależności od tego, jaki narząd lub tkankę chcemy zbadać. Możemy sprawdzić stan wątroby, trzustki, nerek, pęcherza, jajników, jąder, piersi, serca, naczyń krwionośnych, stawów i wielu innych. Badanie USG pomaga wykryć nieprawidłowości, takie jak guzy, torbiele, kamienie, zapalenia, zwapnienia, wady wrodzone, urazy, czy zmiany nowotworowe. Badanie USG może być też pomocne w monitorowaniu przebiegu leczenia, ciąży, czy wykonywaniu biopsji (pobierania próbek tkanek do badania).

USG jest podstawowym badaniem u kobiet w ciąży i zalicza się do tzw. badań prenatalnych. Możliwość obserwacji struktur w czasie rzeczywistym umożliwia specjalistom ocenę rozwoju maluszka i pracę jego narządów. Badaniem USG w ciąży zajmuje się lekarz ginekolog.

Badanie ultrasonograficzne wykonuje się także przy urazach stawów, np. stawu kolanowego, ramiennego, skokowego, łokciowego czy nadgarstka. W tym przypadku badanie USG pozwala ocenić m.in. kondycję więzadeł przy urazach stawu.

Jak przygotować się do badania USG?

Przy odpowiednim przygotowaniu się do badania USG znaczenie ma to, które narządy będą diagnozowane. Konkretnych wskazówek co do tego jak przygotować się na badanie USG, udzieli wcześniej osoba wykonująca badanie. Przykładowo, wybierając się na:

Poznaj swojego lekarza

USG Kraków - FAQ

Znajdziesz tu informacje dotyczące badania ultrasonograficznego (USG), w tym celu i wymagań wstępnych, kosztów, sposobów zapisu na wizytę oraz oczekiwanych czasów oczekiwania. Nasze odpowiedzi mają na celu zapewnienie klarowności i wsparcia w procesie przygotowania do wizyty.

Badanie USG ma wiele zastosowań w medycynie. Można nim badać prawie wszystkie narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, trzustka, nerki, pęcherz, jajniki, jądra, piersi, ślinianki, tarczyca, śledziona czy serce

Można też badać naczynia krwionośne, stawy, ścięgna, mięśnie, gałki oczne czy skórę

Badanie USG jest niezastąpione w monitorowaniu ciąży, ponieważ pozwala na ocenę rozwoju płodu, jego położenia, ilości wód płodowych i stanu łożyska. Pod kontrolą USG wykonuje się także biopsje, czyli pobieranie próbek tkanek do badania histopatologicznego.

Czas oczekiwania na badanie USG w naszej placówce jest krótki, a pacjenci otrzymują wynik od razu po wykonaniu badania.

Koszt badania USG sprawdzisz w zakładce Cennik.

W naszej placówce świadczymy prywatną opiekę medyczną, dlatego nie potrzebujesz skierowania, aby wykonać badanie USG.

Na badanie USG możesz umówić się, dzwoniąc pod numer: 12 333 777 1, lub korzystając z całodobowej rejestracji online.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się z nami pod nr telefonu 12 333 777 1.