fbpx
zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Pulmonolog dziecięcy - Kraków

Pulmonologia dziecięca jest działem medycyny skoncentrowanym na diagnozowaniu i leczeniu chorób płuc u najmłodszych pacjentów. Do specjalisty warto zgłosić się przy podejrzeniu wad wrodzonych lub innych schorzeń przewlekłych. Pulmonolog zajmuje się także leczeniem infekcji wirusowych – szczególnie wtedy, gdy mają one dużą skłonność do nawracania.

Pulmonolog dziecięcy – kim jest?

Pulmonolog dziecięcy to specjalista zajmujący się wszelkimi schorzeniami i dolegliwościami w obrębie płuc. W ramach diagnostyki przeprowadza wywiad oraz odpowiednie badania i na tej podstawie wskazuje najlepsze metody leczenia. 

Specjalista z zakresu pulmonologii zajmuje się również leczeniem schorzeń innych struktur związanych z układem oddechowym, np. jamy nosowej.

Pulmonolog dziecięcy specjalizuje się ściśle w zaburzeniach pracy układu oddechowego u najmłodszych pacjentów – zarówno noworodków, jak i młodzieży przed ukończeniem 18. roku życia. Często posiada też drugą specjalizację z zakresu pediatrii.

Pulmonolog dziecięcy leczy i diagnozuje m.in.:

Pulmonolog dziecięcy rozpoznaje i leczy również wady wrodzone układu oddechowego. Mogą one dotyczyć samego płuca, jak i obejmować połączenie oskrzelowo-płucne.

Wady w obrębie płuc to m.in.:

Z kolei najczęstsze wady wrodzone oskrzelowo-płucne to:

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do pulmonologa?

Na konsultację z pulmonologiem dziecięcym warto umówić dziecko wówczas, gdy obserwuje się u niego jakiekolwiek nieprawidłowości w oddychaniu – duszności, częste zadyszki czy sapanie.

Uporczywy kaszel bądź tendencja do jego nawracania również powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Wady wrodzone płuc zwykle diagnozują specjaliści na etapie rozwoju płodu lub tuż po narodzeniu dziecka, zalecając wizytę u pulmonologa.

Poznaj swojego pulmonologa dziecięcego i umów wizytę!

Monika Połcik-Jastrząb - ZnanyLekarz.pl

Lek. med. Monika Połcik-Jastrząb 

Lekarz Pulmonolog

Specjalista chorób płuc u dzieci oraz pediatrii. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracuje od wielu lat w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W Centrum Medycznym SMART zajmuje się diagnostyką obrazową płuc naszych najmłodszych pacjentów. Wykonuje im USG płuc oraz przeprowadza konsultację pulmonologiczną do USG.

Najczęściej zadawane pytania

Poradnia pulmonologiczna to miejsce, gdzie można skonsultować się z lekarzem specjalistą w dziedzinie pulmonologii, czyli chorób układu oddechowego. Poradnia pulmonologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń takich jak astma, POChP, gruźlica, rak płuc, mukowiscydoza, sarkoidoza i wiele innych. W poradni pulmonologicznej można wykonać różne badania, które pomagają ocenić stan płuc i dróg oddechowych, np. spirometrię, bronchoskopię, RTG, USG czy tomografię komputerową. Poradnia pulmonologiczna udziela również porad dotyczących profilaktyki i leczenia chorób układu oddechowego, np. jak rzucić palenie, jak unikać alergenów, jak stosować leki wziewne czy jak ćwiczyć oddech. Poradnia pulmonologiczna jest dostępna zarówno dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci. Aby skorzystać z poradni pulmonologicznej, należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty.

Konsultacja rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu nt. przebytych chorób, historii rodzinnej, przyjmowanych lekarstw.

Specjalista wykonuje również podstawowe badania (np. osłuchiwanie płuc) i zaleca badania w kierunku dalszej diagnozy (np. spirometria, RTG klatki piersiowej).

Podczas wizyty u pulmonologa dziecięcego obecni muszą być rodzice (nawet w przypadku starszych dzieci).

Aby umówić się do pulmonologa dziecięcego, zadzwoń pod numer tel. 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online.

Koszt konsultacji z pulmonologiem dziecięcym sprawdzisz w zakładce Cennik.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Skontaktuj się z nami pod nr telefonu 12 333 777 1.