fbpx
zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Na czym polega badanie EKG i jak się do niego przygotować?

Wykonywanie rutynowych badań diagnostycznych jest niezwykle istotne na każdym etapie naszego życia. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapobiegać chorobom lub wykrywać je we wczesnym stadium ich rozwoju. Odpowiednio dobrane leczenie i opieka medyczna pozwala niektórym pacjentom na powrót do pełni zdrowia. W przypadku, kiedy pacjent podejrzewa u siebie problemy kardiologiczne, warto udać się do specjalisty. W trakcie diagnostyki chorób serca lekarz może zdecydować się na wykonanie kilku badań, w tym badania EKG. Kiedy warto udać się na to badanie? Czy zapis EKG może wykryć zaburzenia rytmu serca?

Kiedy warto wykonać badanie EKG?

Elektrokardiografia, znana również jako EKG, to nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne badanie diagnostyczne, które pozwala zarejestrować aktywność serca. Jest to bardzo ważne narzędzie, które dostarcza cennych informacji o funkcjonowaniu tego narządu. Wielu pacjentów zastanawia się kiedy warto udać się do lekarza w celu wykonania badania EKG.

Badanie EKG należy przeprowadzić w następujących przypadkach:

  • ucisk, dyskomfort lub ból w klatce piersiowej,
  • podejrzenie zawału serca,
  • częste zawroty głowy i omdlenia,
  • nieregularności w rytmie serca, takie jak kołatanie serca czy migotanie komór serca,
  • przed planowaną operacją w znieczuleniu ogólnym,
  • badanie zalecane jest dla osób w grupie ryzyka chorób serca,
  • w trakcie leczenia osób z już zdiagnozowanymi chorobami sercowo-naczyniowymi, (np. wrodzone wady serca, miażdżyca)
  • każda osoba zdrowa po ukończeniu 40 roku życia w ramach okresowych badań kontrolnych


Profilaktyczne badanie EKG służy nie tylko do wykrywania potencjalnych problemów sercowych, ale również stanowi istotny krok w kierunku prewencji oraz utrzymania zdrowego serca. Przekłada się to na ogólne dobre samopoczucie i jakość życia pacjentów.

W jaki sposób przygotować się do badania EKG?

Przed wykonaniem elektrokardiografii (EKG) pacjent nie musi przygotować się w wyjątkowy sposób. Jednak istnieje kilka wytycznych, których należy przestrzegać, aby wynik EKG był jak dokładny. Przede wszystkim należy unikać spożywania pokarmów w dużych ilościach na kilka godzin przed badaniem. Pacjent nie musi być na czczo, jednak w trakcie badania żołądek nie powinien być przepełniony.

Na godzinę przed EKG warto zrezygnować z zimnych napoi, oraz kawy. Również dotyczy to palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Istotne jest, aby dzień przed zabiegiem nie spożywać napojów wyskokowych oraz energetycznych. Mogą one wpłynąć na zapis EKG pacjenta.

W dzień poprzedzający badanie EKG należy także unikać wysiłku fizycznego. Zarówno treningów jak i ciężkich prac domowych. W dniu badania elektrokardiograficznego pacjent powinien jak najwięcej odpoczywać. Jeżeli osoba badana zażywa leki, powinna poinformować lekarza o tym fakcie wcześniej. Szczególnie jeśli są to leki wpływające na rytm serca.

Pacjent, u którego występuje owłosienie na klatce piersiowej, powinien zgolić włosy. Dzięki temu elektrody lepiej przyczepią się do skóry. Jak ubrać się na EKG? Warto postawić na wygodny strój. Jeśli chodzi o górną część garderoby, najlepszym rozwiązaniem będzie rozpinana bluza, koszula lub sweterek. Stanik powinien być bez fiszbin, a koszulka najlepiej na ramiączkach lub z krótkim rękawem. Dolna część ubioru powinna umożliwić odsłonięcie kostek w łatwy sposób. Możemy więc założyć spódnice, dresy lub spodnie z szeroką nogawką.

W naszym centrum medycznym szybko umówisz się na wizytę z lekarzem. Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!

Przebieg badania EKG

Pacjenci, często zastanawiają się, jak przebiega badanie EKG. Trwa ono zazwyczaj 5-10 minut. Pacjent powinien zdjąć biżuterię, okulary, zegarek lub inne metalowe dodatki. Następnie odsłonić klatkę piersiową, nadgarstki oraz kostki.

W trakcie badania pacjent leży na plecach płasko, ręce natomiast ma ułożone wzdłuż ciała. Ważne, aby po włączeniu urządzenia nie poruszać się ani nie mówić. Może to wykazać nieprawidłowości w zapisie EKG. Miejsca, do których przyczepiane są elektrody, zostają oczyszczone. Może również zostać nałożony żel, który odpowiada za lepsze przewodzenie prądu. Osoba badana ma na sobie 6 elektrod oraz 4 klipsy w odpowiednio umieszczonych miejscach na powierzchni ciała pacjenta. Lekarz uruchamia aparat EKG, a prąd zaczyna przechodzić przez ciało pacjenta. Nie powoduje to jednak dyskomfortu ani bólu u osoby badanej. Kiedy EKG spoczynkowe zostaje zakończone, pacjent może wytrzeć pozostałości żelu i się ubrać.

Warto wspomnieć, że EKG wysiłkowe przeprowadzane jest inaczej. Do wykonania EKG serca potrzebna jest bieżnia lub rowerek. Pacjent po przyklejeniu elektrod do klatki piersiowej wykonuje ćwiczenia. Test wysiłkowy przeprowadza się w dalszej diagnostyce chorób serca oraz gdy w badaniu EKG spoczynkowego pojawiły się nieprawidłowości. Również w sytuacji gdy lekarz podejrzewa u pacjenta chorobę niedokrwienną serca. Lekarz może zalecić pacjentowi także założenie urządzenia — Holter EKG. Dzięki temu przez 24 godziny rejestrowane są informacje o elektrycznej pracy serca.

Co może wykazać EKG serca?

EKG jest wykorzystywane między innymi w celu diagnostyki chorób serca. Krzywa EKG wykazuje częstość i rytm pracy serca, a także ewentualne nieprawidłowości w obszarze mięśnia sercowego. Podczas badania mierzony jest również rozmiar komór serca. Ponadto EKG umożliwia monitorowanie skuteczności leczenia farmakologicznego lub zabiegowego, a także pracy stymulatora serca.

Przy pomocy EKG można wykryć szereg schorzeń i zaburzeń, w tym:

  • Nieprawidłowy rytm pracy serca. EKG pozwala na wykrycie nieregularności w pracy serca, co może wskazywać na potencjalne problemy zdrowotne.
  • Niedokrwienie serca i zawał. Badanie pozwala na ocenę napływu krwi do serca, umożliwiając wykrycie obszarów zagrożonych zawałem.
  • Zaburzenia elektrolitów. EKG może sygnalizować nieprawidłowości w poziomie elektrolitów, takich jak potas, wapń czy magnez, co ma istotne znaczenie dla funkcjonowania serca.
  • Ślady przebytego zawału serca.
  • Zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych. EKG umożliwia wykrycie problemów z przewodzeniem impulsów w sercu, które mogą być wynikiem chorób serca lub metabolicznych.
  • Wpływ innych chorób na mięsień sercowy. Choroby takie jak nadciśnienie tętnicze czy problemy z tarczycą mogą być objawione na EKG.
  • Znaki zapalenia mięśnia sercowego lub worka osierdziowego. Aktualne stany zapalne również mogą być uchwycone przez to badanie.


Należy jednak pamiętać, że choć EKG jest niezwykle przydatne, nie zawsze daje pełny obraz stanu pacjenta. Niektóre choroby serca mogą nie być widoczne, a nawet przy prawidłowym wyniku, lekarz może zalecić dodatkowe badania dla precyzyjniejszej diagnozy.

Warto również zauważyć, że badanie to może nie pokazywać pewnych zaburzeń rytmu serca, które pojawiły się krótko przed badaniem. Dodatkowo, u pacjentów otyłych czy bardzo chudych, czy też u osób z problemami z przyleganiem elektrod, wyniki EKG mogą być zniekształcone.