fbpx
zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Kaszak – objawy, przyczyny oraz rodzaje. W jaki sposób należy usunąć kaszaki?

Kaszaki (łac. atheroma, steatoma) są to torbiele wielkości orzecha włoskiego o cielistym kolorze. Powstają w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Choć nie są niebezpieczne dla zdrowia, dla wielu osób mogą stanowić problem kosmetyczny. Czy usuwanie kaszaka boli? Jakie czynniki stoją za ich powstawaniem, a przede wszystkim – jak bezpiecznie się ich pozbyć?

Jakie są przyczyny powstawania kaszaków?

Kaszaki najczęściej zlokalizowane są w owłosionych miejscach na ciele. Pacjenci często mogą je zauważyć na twarzy, szyi, ramionach, skórze głowy czy klatce piersiowej. Jednak występują także w miejscach intymnych. Rzadziej pojawiają się w okolicy oka, w wewnętrznej powierzchni policzków czy na wargach.

Dlaczego w ogóle kaszaki powstają? Otóż w wyniku nadmiernej produkcji łoju, który nie ma możliwości ujścia na powierzchnię skóry, dochodzi do zablokowania gruczołu łojowego i gromadzenia się go wewnątrz gruczołu. Wówczas tworzą się torbiele łojowe, które mogą zawierać nie tylko sebum, ale także zrogowaciały naskórek cholesterol i kreatynę. Choć zwykle mają cielisty kolor, mogą mieć również czarny punkt, który świadczy o niedrożności kanału włosowego.

Przyczyną powstawania kaszaków mogą być także:

  • defekty mieszków włosowych
  • brak odpowiedniej higieny osobistej
  • podłoże genetyczne
  • zaburzenia pracy gruczołów łojowych w okresie dojrzewania
  • zablokowanie ujścia gruczołu łojowego w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne
  • zakażenie wirusem HPV

W jakim wieku najczęściej powstają kaszaki? Kaszaki, będące wynikiem zaburzeń gruczołów łojowych, bardzo często pojawiają się u dorosłych w przedziale wiekowym 30–40 lat oraz w czasie dojrzewania z powodu zmian hormonalnych. Statystyki wskazują, że problem występowania kaszaków dotyka około 5–10% społeczeństwa. Z dwukrotnie większym ryzykiem występowania u mężczyzn.

Kaszaki - jakie mają objawy?

Kiedy dotykamy torbieli, może okazać się ona twarda i zbita lub miękka. Jak właściwie wygląda kaszak? Zazwyczaj mają barwę taką samą jak reszta zdrowej skóry. Jednak zdarza się, że mają kolor biały lub żółty. Co ważne kaszaki nie powodują dolegliwości bólowych. Jeśli jednak pacjent odczuwa dyskomfort, może to świadczyć o stanie zapalnym.

W przypadku dużych kaszaków, które są wyraźnie widoczne na powierzchni skóry, niekiedy może dojść do uszkodzenia. Wówczas do wnętrza torbieli mogą dostać się bakterie, czego skutkiem może być nadkażenie i pojawienie się stanu zapalnego. Kaszak po pewnym czasie sprawia pacjentowi ból, pojawia się zaczerwienienie, a w dotyku zmiana jest wyraźnie cieplejsza od reszty skóry. Należy w takim przypadku udać się do specjalisty w celu otrzymania zindywidualizowanej porady i doboru leczenia.

W naszym centrum medycznym szybko umówisz się na wizytę z lekarzem. Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!

Rodzaje kaszaków

Nasza skóra często zmaga się z różnego rodzaju schorzeniami dermatologicznymi. Jednym z powszechnie występujących problemów są właśnie kaszaki. Jednak jakie istnieją rodzaje tych torbieli?

Kaszak prawdziwy, mający podłoże genetyczne, rozwija się na skutek defektu skóry. Komórki, które zwykle powinny znajdować się na powierzchni skóry, wnikają w jej głąb, tworząc charakterystyczne zgrubienia. Niestety ma tendencję do nawracania. Częściej dotyka osób, u których została stwierdzona choroba Gardnera. Objawy to głównie niewielkie guzki i zgrubienia na skórze.

Kaszak rzekomy powstaje w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego. Może pojawić się przez stosowanie nieprawidłowej higieny osobistej lub zranienia skóry. Kaszaki rzekome są widoczne gołym okiem. Kiedy pacjentowi zdarzy się uraz i nastąpi pęknięcie kaszaka, może wydobyć się tłusta substancja o nieprzyjemnym zapachu.

Jak pozbyć się kaszaków?

Kaszaki, choć często uznawane za problem jedynie estetyczny, w niektórych przypadkach mogą być uciążliwe i wpływać na codzienne funkcjonowanie. Szczególnie jeśli znajdują się w miejscach widocznych lub są narażone na otarcia. Warto wspomnieć, że niektóre problemy dermatologiczne pojawiające się na naszej skórze mogą okazać się zmianami nowotworowymi. Chcąc uniknąć ryzyka, niektóre torbiele naskórkowe są poddawane dalszym analizom. Po pobraniu wycinka skóry, chirurg wysyła próbkę do laboratorium w celu wykonania badania histopatologicznego.

Ze względu na ryzyko i w trosce o zdrowie, warto zastanowić się nad skutecznymi i przede wszystkim bezpiecznymi metodami pozbywania się torbieli. Nie wskazane jest wyciskanie kaszaka samodzielnie w domu. Może bowiem dojść do nadkażenia oraz stanu zapalnego. Poniżej przedstawiamy alternatywne sposoby usuwania kaszaków.

Pierwszym i najbardziej bezpiecznym sposobem pozbywania się kaszaków jest ich chirurgiczne usunięcie w znieczuleniu miejscowym. Lekarz w warunkach ambulatoryjnych nacina skórę. Następnie pozbywa się torbieli wraz z torebką. Dzięki temu szansa na nawrót zmiany zdecydowane maleje. Po usunięciu kaszaka niekiedy konieczne może być założenie szwów. Czasami w tym miejscu może pojawić się niewielka blizna.

Usuwanie kaszaków zmienionych zapalnie jest przeprowadzane w dwóch etapach. Pierwszym krokiem jest usunięcie treści, która znajduje się wewnątrz torbieli. Specjalista w tym celu stosuje znieczulenie miejscowe, a następnie nacina zmianę. Po kilku lub kilkunastu dniach konieczne jest wycięcie chirurgiczne torebki.

Jeśli torbiele są niewielkie i nie rozwija się w nich stan zapalny, można usunąć kaszaka za pomocą niskiej temperatury i ciekłego azotu. Krioterapia wymraża powstałą zmianę skórną. Następie w ciągu kolejnych dni kaszak odpada samoistnie. Innym sposobem na usunięcie kaszaka jest zastosowanie laseroterapii. Specjalista w tym celu używa lasera frakcyjnego, wypalając kaszaka. Zaletą obu tych metod jest brak blizn.

Czy istnieją domowe sposoby, które pomogą w zapobieganiu powstawania kaszaków? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim zadbaj o higienę i używaj produktów odpowiednio dobranych do typu skóry. Warto wdrożyć do swojej pielęgnacji regularne stosowanie peelingów. Dzięki temu usuwamy martwy naskórek.

Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek pacjenta jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli zmagasz się z tym schorzeniem, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dobrać najlepszą formę terapii. Bezpieczne leczenie kaszaków wymaga przede wszystkim udania się do specjalisty. Dzięki odpowiednim badaniom lekarz jest w stanie zaproponować odpowiednie leczenie dostosowane do konkretnego przypadku pacjenta.