fbpx
zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Ultrasonografia interwencyjna w ortopedii – na czym polega?

Urazy stawów, a także ich obrzęki lub ból, zdarzają się bardzo często. Wystarczy chwila nieuwagi lub niefortunny zbieg wydarzeń, aby konieczna była interwencja ortopedyczna, choć często przyczyna leży również w schorzeniach, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Zabiegi interwencyjne polegają najczęściej na podaniu leków przez tkankę skórną – aby taki zabieg przebiegł bezpiecznie i bez powikłań, powinien być wykonany przy użyciu USG. Na czym polega ultrasonografia interwencyjna? Jakie ma zastosowanie w ortopedii? Jak wyglądają zabiegi?

Ultrasonografia interwencyjna – co to jest? Do czego wykorzystuje się ją w ortopedii?

Ultrasonografią interwencyjną określa się wszystkie zabiegi o charakterze leczniczym, wykonywane przy jednoczesnym wykonywaniu badania USG.

Przy zabiegach interwencyjnych z zakresu ortopedii najczęściej wykonuje się:

  • punkcję;
  • iniekcję okołostawową bądź dostawową.

     

Dzięki ultrasonografii, lekarz w czasie rzeczywistym może obserwować tkankę i obszar poddawany leczeniu. Wizualizacja ta umożliwia mu bezpieczną aplikację określonych leków, w dokładnie wyznaczony obszar.

Jakie zabiegi interwencyjne w ortopedii wykonuje się pod USG?

Najczęstsze zastosowanie ultrasonografii interwencyjnej w ortopedii to:

  • punkcja;
  • iniekcja dostawowa;
  • iniekcja okołostawowa.

Zadbaj o swoje zdrowie! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1.

Zmagasz się z bólami stawów? Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!

Punkcja

Jest to zabieg przeprowadzany z użyciem igły. Celem punkcji może być:

  • pobranie fragmentu materiału do dalszych badań;
  • odprowadzenie nadmiaru płynu zgromadzonego w stawach.

Punkcja wiąże się z wykonaniem nakłucia, dlatego cały zabieg wymaga ogromnej precyzji i dokładności.

Wykonanie punkcji pod kontrolą USG daje pewność nakłucia dokładnie tego obszaru, który ma zostać poddany zabiegowi. Specjalista może kontrolować cały proces wprowadzania igły w głębsze warstwy tkanki.

Iniekcja dostawowa i okołostawowa

Iniekcje to bardzo popularne zabiegi interwencyjne w ortopedii. Ich celem jest podanie bezpośrednio do stawów odpowiednich substancji leczniczych, przeciwzapalnych itd. Aplikacja leków w ten sposób, pozwala na ich szybszą i skuteczniejszą reakcję.

Iniekcję potocznie można określić jako zastrzyk, w związku z czym pojawia się obecność igły i konieczność zarówno precyzyjnego nakłucia jak i jej bezpiecznego wprowadzenia w głębsze struktury.

W każdym gabinecie specjalistycznym iniekcje powinny być wykonywane przy użyciu badania USG, aby zapobiec niewłaściwej aplikacji preparatu i możliwym skutkom ubocznym – wykorzystanie ultrasonografii zapewnia bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu.

Kiedy konieczne są zabiegi interwencyjne w ortopedii?

Zabiegi interwencyjne w ortopedii stosuje się przy różnych schorzeniach – najczęściej jednak wiąże się to z przebytymi urazami bądź stanami zapalnymi, co wymaga m.in. podania bezpośrednio do tkanki odpowiednich lekarstw.

Przykładowe dolegliwości, przy których stosuje się zabiegi interwencyjne w ortopedii to:

  • wysięk kolana (określany potocznie jako „woda w kolanie”) – to sytuacja, w której błona maziowa produkuje nadmierną ilość płynu stawowego, co wywołuje obrzęk. Wysięk kolana jest często skutkiem urazów w obrębie tego stawu;
  • zwyrodnienie stawów – stany zwyrodnieniowe stawów wiążą się m.in. z bólem, a z czasem również z pojawiającą się sztywnością. Zabiegi interwencyjne opierają się przede wszystkim na iniekcji kwasu hialuronowego, poprawiającego elastyczność stawów i zmniejszającego ich tarcie;
  • stany zapalne stawów;
  • przeciążenia stawów – najczęściej podaje się iniekcję kolagenową;
  • urazy stawów – zwichnięcia, skręcenia, złamania.

 

Zabiegi interwencyjne stosuje się również w każdej sytuacji, gdy pacjent zmaga się z silnymi bólami stawów czy z ich obrzękiem. USG wykorzystuje się także m.in. przy biopsji – potrzebnej do zdiagnozowania guzów na kościach.