Życie z zaburzeniem psychicznym, jakim jest nerwica, przynosi duży dyskomfort. Problem ten dotyka najczęściej osób między 25, a 45 rokiem życia. Nieleczona nerwica może wpływać nie tylko na kondycję naszego zdrowia psychicznego, ale również na zdrowie fizyczne. Jakie są objawy nerwicy? Z czym wiąże się nerwica lękowa? Czy zaburzenia lękowe mogą powodować bezsenność?
Czym jest nerwica?
Nerwica jest niepsychotycznym zaburzeniem psychicznym. Osoba chora nie doświadcza zatem halucynacji czy urojeń i zachowana jest u niej prawidłowa ocena rzeczywistości. Możemy zatem nie dostrzegać, że osoba w naszym otoczeniu mierzy się z omawianym zaburzeniem lękowym. Warto mieć świadomość, że jest to choroba, z którą mierzy się coraz więcej pacjentów. Tylko w Polsce zmaga się z nią nawet 8 milionów osób.
Z medycznego punktu widzenia nerwica jest zespołem niepokojących objawów, które mają charakter stale nasilających się emocji takich jak lęk, strach, czy poczucie zagrożenia. Często towarzyszą jej także dolegliwości bólowe, a życie z zaburzeniem nerwicowym wiąże się z wieloma problemami. Konsekwencją tej choroby może być bezsenność czy kołatanie serca.
Jakie są przyczyny nerwicy?
Specjaliści wymieniają kilka czynników, które mogą być przyczyną powstawania nerwicy u pacjentów. Są to między innymi:
- Czynniki genetyczne
- Czynniki psychologiczno-społeczne
- Czynniki środowiskowe
Jak widać, przyczyny powstawania zaburzeń lękowych mogą być różne. Ich źródłem może być nieprzepracowana trauma z dzieciństwa, niestabilna sytuacja rodzinna lub zawodowa, długo tłumione emocje, przewlekły stres, przepracowanie, czy genetyka.
Należy też nauczyć się rozróżniać towarzyszące nam emocje. Martwienie się, czy zdenerwowanie może być wywołane pewnymi sytuacjami w naszym życiu i jest to całkowicie normalne. Lęk ma nieskonkretyzowane źródło, bywa irracjonalny i nie ma konkretnego bodźca, który go wyzwala. Strach natomiast jest czymś powodowany, może to być na przykład choroba bliskiej osoby. Nerwica polega między innymi na odczuwaniu narastającego lęku, który może wywołać nawet atak paniki. Jeśli niepokój ciągle powraca i nie ma racjonalnego wyjaśnienia, może to być nerwica lękowa. W takim przypadku potrzebna jest pomoc lekarza.
Jakie są jej objawy nerwicy?
Symptomy tego zaburzenia przybierają rozmaitą postać. Najczęściej kojarzą się nam z rozdrażnieniem, niepokojem i strachem. Objawy psychiczne zaburzeń nerwicowych są wymieniane jako pierwsze. Jednak nie możemy pomijać dolegliwości fizycznych, ponieważ są one równie istotne. Objawy nerwicy możemy podzielić zatem na psychiczne oraz fizyczne.
Objawy psychiczne nerwicy:
- Lęk i zaniepokojenie
- Poczucie zagrożenia
- Obojętność
- Wahania nastrojów
- Bezsenność
- Problemy z koncentracją
- Występowanie fobii
- Natrętne myśli
- Powątpiewanie
- Anhedonia
- Derealizacja
- Zaburzenia pamięci
- Irytacja i gniew
Objawy fizyczne nerwicy:
- Bóle oraz zawroty głowy
- Bóle żołądka oraz inne problemy gastryczne
- Bóle kręgosłupa
- Uczucie wewnętrznego roztrzęsienia
- Drżenie rąk
- Nadmierna potliwość
- Duszności
- Niedosłuch oraz problemy ze wzrokiem
- Zaburzenia miesiączkowania
- Zaburzenia erekcji i spadek libido
- Problemy kardiologiczne (kołatanie serca, tachykardia itp.)
- Jąkanie się oraz tiki nerwowe
- Częstomocz
- Zimne dłonie
- Suchość w ustach
W leczeniu zaburzeń nerwicowych kluczowe jest obserwowanie tego, co dzieje się z naszym ciałem. Życie w ciągłym poczuciu lęku, bóle głowy i przyspieszone bicie serca mogą symbolizować objawy nerwicy lękowej. Wymioty i inne problemy gastryczne mogą świadczyć o zaburzeniach nerwicowych pod postacią nerwicy żołądka. Tego typu objawy nie są regułą zaburzeń nerwicowych. Każdy przypadek pacjenta jest inny, dlatego tak istotne jest znalezienie odpowiedniego specjalisty do walki z zaburzeniami nerwicowymi.
Zadbaj o swoje stawy! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!
Nerwica — rodzaje
Leczenie nerwicy polega głównie na próbach dotarcia do źródła występowania schorzenia. Przyczyną mogą być poważne wydarzenia z przeszłości czy nieprzepracowane traumy. Objawy nerwicy pozwalają na podzielenie jej na kategorie. Ze względu na towarzyszące jej symptomy, nerwicę dzielimy na:
- Nerwicę lękową — nazywana lękiem uogólnionym. Osoba chora stale uświadcza silnego lęku i niepokoju.
- Nerwicę natręctw — inaczej zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Polega np. na ciągłym myciu rąk, zbieraniu konkretnych przedmiotów, czy obsesji na punkcie porządku. Małe odstępstwa od subiektywnych norm mogą powodować nasilenie choroby.
- Nerwicę depresyjną — znana także jako dystymia. Jest to przewlekła depresja z silnym odczuwaniem lęku i niepokoju.
- Fobie — to utrwalony lęk przed konkretnym bodźcem. Może być to np. klaustrofobia lub fobia społeczna.
- Nerwicę serca — osoby dotknięte tym schorzeniem mają wrażenie, iż cierpią na chorobę serca. Mierzą się bowiem z kołataniem serca lub dusznościami. Często występuje u nich także tachykardia lub arytmia oraz inne objawy kardiologiczne.
- Nerwicę żołądka — chory ma problemy z nudnościami, bólami żołądka, czy wymiotami. Często występują u niego zaburzenia apetytu, biegunka lub zaparcia.
- Nerwicę wegetatywną — przypadek ten, wiąże się z zaburzeniem pracy narządów wewnętrznych. Głównym czynnikiem jej powstawania jest stres.
Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1.
Leczenie nerwicy lękowej i innych zaburzeń nerwicowych
Jeśli pacjent odczuwa ciągły lęk, poczucie zagrożenia i niepokój, może być to nerwica lękowa. Najskuteczniejszym sposobem leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia połączona z lekami. Terapia ukierunkowana jest pod konkretne objawy pacjenta i pomaga mu w walce z chorobą. Pozwala na kontrolowanie nerwicy lękowej oraz utartych schematów myślowych skupionych wokół lęku. Lekarz nauczy pacjenta technik relaksacyjnych oraz efektywnego zarządzania lękiem. Terapia osób z nerwicą lękową może opierać się na przepracowaniu traum z przeszłości. Ponowne mierzenie się z trudnymi sytuacjami pod okiem terapeuty, może znacząco pomóc w nerwicy lękowej.
W przypadku farmakoterapii stosuje się ją u osób, u których symptomy nerwicy lękowej utrudniają codzienne życie. Do leczenia nerwicy lękowej i innych zaburzeń lękowych stosuje się leki takie jak:
- Tabletki przeciwlękowe
- Środki nasenne
- Leki antydepresyjne
- Leki o działaniu uspokajającym
Podejmując walkę z nerwicą oraz innymi zaburzeniami lękowymi musimy mieć na uwadze, że jest to długi proces. Zatem potrzeba czasu, aby leczenie przyniosło oczekiwane skutki. Leczenie zależne jest od objawów oraz ich nasilenia. W zależności od zaburzeń, z jakimi pacjent się mierzy, stosuje się różne metody terapii:
- Terapia interpersonalna
- Terapia poznawcza
- Terapia poznawczo-behawioralna
- Terapia psychodynamiczna
Jak wygląda diagnoza nerwicy?
Diagnoza pacjenta z podejrzeniem zaburzenia lękowego opiera się na badaniu lekarskim. Wywiad z osobą, która zmaga się z objawami choroby ma na celu uzyskanie odpowiednich informacji. Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest zatem określenie wszystkich symptomów, z jakimi pacjent się mierzy. Ważne są początki wystąpienia nerwicy lękowej, jej wszelkie objawy od emocjonalnych po cielesne.
Obecność przez minimum pół roku wymienionych wcześniej symptomów u pacjenta jest podstawą do postawienia diagnozy. Bardzo ważny jest fakt, czy osoba dotknięta chorobą jest w stanie samodzielnie uporać się z problemem. Często bowiem prócz zaburzeń lękowych współwystępują także inne choroby psychiczne. Niekiedy specjaliści decydują się na skierowanie pacjenta na dodatkowe badania neurologiczne.