fbpx
zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Migrena – przyczyny, objawy, leczenie i rodzaje migren

Migrena jest chorobą neurologiczną, która dotyka coraz większej liczby osób na świecie. Chorują na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Objawy migreny charakteryzują się najczęściej nawracającym silnym bólem głowy oraz mdłościami. U niektórych osób pojawiają się objawy zapowiadające takie jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub aura. Jak wygląda leczenie migreny?

Objawy migreny — czym się charakteryzują?

Migrena jest chorobą o charakterze przewlekłym. Najczęściej objawia się napadami silnego bólu głowy, często jednostronnego i pulsującego. W czasie ataku migreny pacjenci często doświadczają nudności i wymiotów, co jeszcze bardziej pogarsza ich samopoczucie.

Do innych częstych symptomów migreny należą:

  • Nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięki 
  • Zaburzenia widzenia (migotanie światełek, utrata widzenia w jednym oku, w przypadku tzw. aury migrenowej)
  • Zaburzenia mowy 
  • Mrowienie w kończynach 
  • Łzawienie oczu

Migrena to choroba, która ma różne oblicza i może objawiać się w odmienny sposób u każdego pacjenta. Ból migrenowy zazwyczaj jest jednostronny, ale czasem może wystąpić po obu stronach głowy. Lokalizacja bólu może się zmieniać między atakami. Występowanie migreny jest zróżnicowane, niektórzy doświadczają jej często, inni rzadziej. Wspólną cechą migreny jest intensywny ból, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny migreny?

Źródło wywołujące migrenę nie jest jasno określone przez specjalistów. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jej występowanie. Jednym z głównych jest dziedziczność, co sugeruje istnienie podłoża genetycznego tej choroby. Migrena jest chorobą o skomplikowanej etiologii. Wpływ na jej rozwój mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

Ważnym aspektem migreny są czynniki wyzwalające bóle migrenowe. Wśród nich wymienia się stres emocjonalny, który może stanowić impuls do wystąpienia ataku migreny. U kobiet, zmiany hormonalne, zwłaszcza związane z cyklem menstruacyjnym, są częstym czynnikiem ryzyka.

Wywołać migrenę lub ją nasilić mogą także czynniki związane z trybem życia, takie jak:

  • Głód lub zbyt mała ilość spożywanego jedzenia 
  • Nieprzewidywalne zmiany pogody 
  • Zaburzenia snu 
  • Ostre zapachy 
  • Ból karku 
  • Intensywne światło 
  • Spożycie alkoholu

Obecnie istnieją różne teorie dotyczące źródła powstawania migreny. Jednak żadna z nich nie została jeszcze całkowicie potwierdzona. Jedna z nich sugeruje, że migrenę wywołuje depolaryzacja neuronalna. Aktywuje ona neurony odpowiedzialne za odczuwanie bólu w nerwie trójdzielnym. Skutkuje to pojawieniem się objawów typowych dla tej choroby.

Zadbaj o swoje zdrowie! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który zapewni Ci komfort oraz profesjonalną opiekę! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1.

Farmakologiczne i alternatywne sposoby leczenia migreny

Migrena jest chorobą przewlekłą i niestety nieuleczalną. Leczenie pacjentów jest uzależnione od wielu czynników. Między innymi od częstotliwości ataków bólu, dodatkowych symptomów czy chorób współistniejących. Farmakologiczne metody leczenia opierają się głównie na stosowaniu leków przeciwbólowych. Jednak nie tylko.

Najczęściej stosowane metody leczenia migreny to:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne 
  • Leki przeciwmigrenowe, np. tryptany. 
  • Leki przeciwwymiotne

Leczenie profilaktyczne migreny polega na regularnym przyjmowaniu leków, które zmniejszają częstotliwość napadów bólu głowy. Nie działają one bezpośrednio przeciwbólowo. Terapia może trwać kilka miesięcy, zanim zauważalne będą pierwsze efekty. W leczeniu profilaktycznym migreny stosuje się różne grupy leków, takie jak leki kardiologiczne, przeciwpadaczkowe lub przeciwdepresyjne. W przypadku braku skuteczności lub niepożądanych efektów ubocznych jednego leku może być konieczna jego zmiana. Skuteczność leczenia profilaktycznego migreny ocenia się po kilku miesiącach terapii.

Alternatywne leczenie migreny obejmuje różne metody. Jednak warto zaznaczyć, że łączenie ich z leczeniem farmakologicznym musi być skonsultowane z lekarzem. Terapia poznawczo-behawioralna jest jednym z częściej wybieranych sposobów w walce z tą chorobą. Pomaga pacjentom zrozumieć związek między ich stanem psychicznym, emocjami a reakcjami organizmu. Koncentruje się na radzeniu sobie z problemami oraz stresem. Może rozwiązać problemy z lękiem i bezsennością, które często dotykają pacjentów z migreną.

W przypadku pacjentów, którzy są oporni na leczenie farmakologiczne, pomocne mogą okazać się techniki neurostymulacyjne. Stymulacja nerwów obwodowych, zwłaszcza nerwów potylicznych i nadoczodołowych, jest jedną z nieinwazyjnych i bezpiecznych metod leczenia migreny. Specjalne urządzenia emitują mikroimpulsy, które wpływają na nerwy związane z migreną. Może to skutkować zmniejszeniem częstości ataków migreny.

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest stosowany w leczeniu migreny przewlekłej u niektórych pacjentów. Działa poprzez zmniejszenie uwalniania acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik, który uczestniczy w procesie powstawania migreny. Iniekcje botoksu podawane są w okolicach głowy i szyi. Dzięki czemu mogą zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków migreny.

Sposoby na zapobieganie migrenie — dieta, styl życia i zmiana nawyków

Chcąc poradzić sobie z migreną, warto podejść do niej holistycznie. Wiele czynników z naszego życia może mieć na nią wpływ. Dieta jest istotnym elementem leczenia wielu chorób, w tym także ataków migrenowych. Długotrwałe uczucie głodu może wywołać migrenę. Odpowiednio zbilansowane i regularne posiłki pozwolą uniknąć nie tylko bólu głowy, ale i niedoborów różnych substancji w organizmie. Warto także zadbać o nawodnienie pijąc odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Należ unikać kofeiny oraz alkoholu, ponieważ mogą wywoływać migrenę u niektórych osób.

Ataki migreny można złagodzić, wprowadzając zmiany w dotychczasowym stylu życia. Pomocne może okazać się stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy joga. W ten sposób zmniejsza się poziom stresu, a jest on jednym z czynników ryzyka migreny. Warto również zadbać o jakościowy i regularny sen. Codzienna aktywność fizyczna może pomóc w obniżeniu ryzyka migreny.

Jak radzić sobie z częstymi napadami migreny?

Najważniejszym krokiem w radzeniu sobie z częstymi napadami migreny jest konsultacja z lekarzem. Odpowiednio zdiagnozowana choroba i dobór leków są kluczowe w terapii. Warto zadbać o regularny odpoczynek, zdrowy sen i dietę, ponieważ te elementy mogą pomóc przy atakach migreny. Co więcej, dbanie o zdrowy styl życia, unikanie stresu oraz regularna aktywność fizyczna również mogą zmniejszyć objawy migreny. Podczas napadów migrenowych staraj się przebywać w ciemnych i cichych pomieszczeniach, aby złagodzić ból. Im mniej bodźców zewnętrznych tym lepiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Zadbaj o swoje stawy! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!