Klasterowy ból głowy zwany inaczej zespołem Hortona to napad jednostronnego, bardzo silnego bólu głowy. Zalicza się do grupy pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie są powodowane przez inną chorobę – pojawia się samoistnie. Klastrowy ból głowy jest schorzeniem rzadko spotykanym, a więc jednocześnie rzadko kiedy jest dobrze rozpoznawany. Taki typ bólu głowy niczym nie zagraża osobie chorującej, jednakże jest istotnie uciążliwy, ponieważ zaburza codzienne funkcjonowanie i powoduje cierpienie.
Jakie są objawy klasterowego bólu głowy?
Silny ból odczuwany jest zawsze po jednej stronie głowy. Najczęściej w okolicy oczodołu i przyległej skroni oraz czoła. W przypadku klasterowego bólu głowy, zmiana strony odczuwania bólu nie jest spotykana i należy do rzadkości. Podczas napadu bólu obserwuje się występowanie: łzawienia, wycieku wydzieliny z nosa, obrzęku powieki, zaczerwienia oka. Napady trwają od kilku minut do kilku godzin i mogą powtarzać się codziennie przez pewien czas. Zazwyczaj po takim czasie następuje przerwa, która może trwać nawet miesiące czy lata. Pojawienie się nowego rzutu napadów po przerwie nazywa się właśnie klasterem stąd nazwa tej choroby.
Kto jest narażony na klasterowy ból głowy?
Klasterowy ból głowy może pojawić się w każdym wieku. Obserwowano go nawet u dzieci czy u osób starszych. Najwięcej przypadków występuje między 20-stym, a 40-stym rokiem życia. Schorzenie to statystycznie częściej dotyczy mężczyzn.
Klasterowy ból głowy — diagnostyka
Aby postawić odpowiednią diagnozę, konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza neurologa, badania oraz wywiadu z pacjentem. Niezwykle pomocne będą badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny lub tomograf. Wykluczą one potencjalne przyczyny klasterowego ból głowy.
Przed wizytą u lekarza neurologa warto, żeby każdy pacjent przygotował tzw. dzienniczek bólu głowy, który pomoże w szybszej diagnozie choroby. Dzienniczek powinien zawierać następujące informacje:
- Data, godzina i czas wystąpienia napadu bólu;
- Długość trwania bólu;
- Umiejscowienie bólu;
- Obecność innych objawów w trakcie trwania bólu;
- Zaobserwowane objawy zapowiadające ból;
- Intensywność bólu (skala od 1 do 10. 1-mała, 10-bardzo duża);
- Zastosowane leki w walce z bólem;
- Efekt zastosowanego leczenia.
Zmagasz się z bólami głowy? Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!
Zadbaj o swoje zdrowie! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1.
Jak wygląda leczenie klasterowego bólu głowy?
Leczenie klasterowego bólu głowy jest najczęściej leczeniem doraźnym. Innymi słowy jest to zwalczanie napadów oraz leczenie przewlekłe. Doraźnie, czyli w momencie występowania objawów, napadu czy bólu zaleca się stosowanie leków z grupy tryptanów. Jest to grupa leków, która pomoże nam w szybkim poradzeniu sobie z objawami klasterowego ból głowy. W celu leczenie zapobiegawczego u pacjentów na pierwszym etapie używamy Werapamilu.
Leczenie w takiej formie należy kontynuować do całkowitego ustąpienia bólu i przez kilka tygodni później. Dzięki temu zapobiegamy nawrotom klasterowego ból głowy. Należy pamiętać, że nigdy nie powinniśmy nagle przerywać profilaktyki choroby. Konieczna będzie również konsultacja z lekarzem w celu oceny przebiegu leczenia.
Jak odróżnić migrenę od klasterowego bólu głowy?
Rodzaj bólu głowy i różne inne schorzenia bardzo często są zależne od płci. W tym przypadku również występuje ta zależność. Na klasterowy ból głowy najczęściej chorują mężczyźni, a na migrenę kobiety. Kolejnym istotnym czynnikiem jest lokalizacja bólu. W przypadku migreny ból może występować po każdej stronie głowy i wędrować w jej obrębie. Natomiast klasterowy ból głowy najczęściej występuje w jednym miejscu, po tej samej stronie. Ból związany z migreną, jest bólem narastającym. Ból klasterowy najczęściej ma formę szybkiego napadu i jest bardzo silny.
Ból głowy, który jest silny, nawracający lub długotrwały może mieć różne przyczyny. Zawsze powinien być poważnie traktowany, ponieważ może być objawem ciężkich i niebezpiecznych chorób. Z tego powodu nie warto wstrzymywać się od wizyty u lekarza. Może to skończyć się pogorszeniem stanu pacjenta, nasileniem objawów i zwiększoną częstotliwością napadów.