fbpx
zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Dlaczego warto zasięgnąć porady endokrynologa i jakie problemy można skonsultować z tym specjalistą?

Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do wielu problemów zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Przyczyny występowania tych zaburzeń, nie są jasno określone. Jeśli chcemy przywrócić prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, warto udać się na wizytę do endokrynologa. Czym zajmuje się endokrynolog? Kiedy warto umówić się na wizytę? Co leczy endokrynolog?

Endokrynolog – czym się zajmuje

Endokrynolog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń hormonalnych. Stosuje terapie związane z różnymi chorobami układu endokrynnego. Układ ten składa się z gruczołów, które produkują i uwalniają hormony do krwiobiegu. Pełnią one ważne funkcje regulacyjne w organizmie. Wpływają na wzrost, metabolizm, płodność i odporność.

Badania, które specjalista może zlecić, obejmują:

  • Badania krwi — takie jak pomiar poziomu hormonów czy glukozy. Również lipidów, elektrolitów i innych wskaźników metabolicznych. 
  • Testy czynnościowe — oceniają one funkcjonowanie gruczołów produkujących hormony.
  • USG i inne badania obrazowe — ma to na celu ocenę struktury i wielkości gruczołów takich jak: tarczyca, nadnercza, przytarczyce i jajniki.
  • Biopsje — w przypadku podejrzenia guzów lekarz może zlecić pobranie tkanki w celu dalszej analizy histopatologicznej.

Istnieje wiele różnych rodzajów chorób psychicznych. Niektóre są bardziej znane niż inne. Na przykład depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego. Charakteryzuje się między innymi uczuciem smutku, beznadziei i utraty zainteresowań. Osoby cierpiące na depresję często mają trudności w codziennych czynnościach.

Niekiedy odróżnienie choroby psychicznej od charakteru pacjenta nie jest oczywiste. Kluczowe jest zatem znalezienie bardzo dobrego specjalisty. Im szybciej zgłosimy się z niepokojącymi objawami, tym lepiej. O tym, jak one mogą wyglądać, tłumaczymy poniżej.

Jakie są objawy chorób endokrynologicznych?

Nasz organizm może sygnalizować rozwój różnych schorzeń w naszym ciele. Objawów chorób endokrynologicznych może być wiele.

Do najczęstszych objawów chorób endokrynologicznych należą między innymi: 

  • Zmęczenie, osłabienie lub brak energii.
  • Zaburzenia miesiączkowania. W tym nieregularne lub mocne krwawienia, a nawet ich brak.
  • Wahania nastroju, drażliwość, depresja lub lęki.
  • Problemy skórne, np. sucha skóra, trądzik, łuszczyca, świąd, zmiany barwy skóry lub nadmierne owłosienie.
  • Niekontrolowany przyrost masy ciała lub utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny. 
  • Zmiany apetytu, nadmierne łaknienie lub utrata apetytu.
  • Bóle i obrzęki stawów, sztywność stawów, ograniczona ruchomość. 
  • Nadmierne pocenie się lub uczucie ciągłego zimna.
  • Problemy z libido i płodnością, np. zmniejszony popęd seksualny. Również zaburzenia erekcji u mężczyzn, trudności w zajściu w ciążę.
  • Nadmierny wzrost u dzieci (gigantyzm) lub zbyt mały wzrost (karłowatość). 


Warto wspomnieć, że powyższe objawy mogą również występować przy innych schorzeniach niezwiązanych z układem hormonalnym. Dlatego istotne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej diagnozy i leczenia. Diagnoza choroby opiera się na wywiadzie medycznym, badaniu fizycznym oraz wynikach badań laboratoryjnych i obrazowych.

Istnieją jednak pewne niepokojące objawy, do których możemy zaliczyć:

  • Apatię 
  • Niską samoocenę 
  • Uczucie przewlekłego zmęczenia 
  • Zaburzenia snu 
  • Smutek i przygnębienie 
  • Skrajne wahania nastrojów 
  • Uczucie strachu i lęku 
  • Wycofanie się z życia społecznego 
  • Zaburzenia odżywiania 
  • Obniżone libido 
  • Myśli o wyrządzeniu sobie krzywdy 
  • Samookaleczanie 


Jeśli odczuwasz którekolwiek z tych symptomów i nie potrafisz sobie z nimi poradzić, sięgnij po pomoc. Bardzo możliwe, że zmagasz się z problemami psychicznym. Zaniedbywanie zdrowia mentalnego może prowadzić do pogłębiania się negatywnych objawów. 

Cierpienie psychiczne ma wieloraki wymiar. Niekiedy połączone jest z objawami fizycznymi. Mogą pojawiać się np. ataki paniki, omamy słuchowe, lub wzrokowe. Pomoc specjalistów odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia psychicznego.

Zadbaj o swoje zdrowie! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który zapewni Ci komfort oraz profesjonalną opiekę! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1.

Co leczy endokrynolog?

Endokrynolog często kojarzony jest wyłącznie z chorobami tarczycy. Jednak jego specjalizacja obejmuje wiele innych chorób. Lekarz zajmuje się leczeniem różnych zaburzeń hormonalnych. Najczęściej dotyczą one nadmiernego lub zbyt małego wydzielania konkretnych hormonów, ale również innych patologicznych zmian w obrębie gruczołów. Lekarz ten ma do czynienia między innymi z cukrzycą, chorobami tarczycy i przytarczyc. Ponadto ze schorzeniami nadnerczy oraz zaburzeniami hormonalnymi gruczołów płciowych.

Bardzo często pacjenci trafiają do gabinetu endokrynologa z trądzikiem lub nadmiernym owłosieniem. Mogą to być jedne z objawów sugerujących problemy hormonalne. Specjalista wówczas przeprowadzi wywiad lekarski oraz zleci odpowiednie badania. Następnie zaplanuje właściwe leczenie, które będzie dostosowane do indywidualnego przypadku pacjenta.

Najczęstsze choroby leczone przez endokrynologa

Cukrzyca to jedno z głównych schorzeń, którym zajmuje się ten specjalista. Diagnozuje i leczy cukrzycę typu 1 i typu 2, a także inne formy cukrzycy. Kontroluje poziom cukru we krwi poprzez badania. Ustala także odpowiednie leczenie, które może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i zmianę stylu życia.

Choroby gruczołów płciowych u kobiet i mężczyzn. Specjalista zajmuje się problemami z miesiączkowaniem, zespołem policystycznych jajników czy niepłodnością. Również z niedoborem testosteronu u mężczyzn.

Choroby tarczycy mogą obejmować nadczynności oraz niedoczynność tego narządu. Schorzenia te są coraz częściej diagnozowane. Tak samo, jak choroba Hashimoto. Leczenie może obejmować farmakoterapię. Niekiedy potrzebna jest także interwencja chirurgiczna.

Choroby przytarczyc podobnie jak w przypadku tarczycy, lekarz zajmuje się leczeniem nadczynności oraz niedoczynności przytarczyc. Często w obrębie nieprawidłowości tych organów znajduje się tężyczka lub zespół Albrighta.

Innymi chorobami, jakimi zajmuje się specjalista, jest np. hiperprolaktynemia czy zespół Cushinga. Mężczyźni także sięgają po pomoc u endokrynologa w przypadku ginekomastii.

Jakie badania warto wykonać przed wizytą u endokrynologa?

Chcąc umożliwić lekarzowi dokładną ocenę Twojego stanu zdrowia, warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Przed wizytą możemy wykonać podstawowe badania jak np. glukoza i morfologia. Dostarczą one lekarzowi bieżących informacji na temat zdrowia pacjenta.

Podczas wizyty u specjalisty konieczne jest porozmawianie o objawach, z jakimi się mierzymy. Ważne jest wspomnienie o ich częstotliwości, intensywności oraz wymienienie ewentualnych czynników, które mogą wpływać na ich nasilenie. Należy przygotować również informacje dotyczące chorób już zdiagnozowanych oraz o wszelkich stosowanych lekach i suplementach.

Jeśli pacjent posiada jakiekolwiek wyniki badań związanych z hormonami, musi zabrać je na wizytę. Wyniki poziomu hormonów tarczycy czy insuliny mogą dostarczyć ważnych wskazówek dotyczących stanu zdrowia.

Konieczne jest również przygotowanie historii chorób w rodzinie. Choroby hormonalne często mają podłoże genetyczne. Dlatego informacje na ten temat mogą być istotne. Warto również pamiętać o pewnych czynnikach, które mogą wpływać na wyniki badań. Przed wizytą u specjalisty unikaj spożywania alkoholu oraz palenia tytoniu. Takie substancje mogą zaburzyć wyniki badań hormonalnych.

Kiedy warto umówić wizytę do endokrynologa?

Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, jeśli czujemy, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak. Konsultacja u lekarza jest zalecana w przypadku wystąpienia różnych objawów, które mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne. Mogą to być przykładowo:

  • Problemy ze skórą np. trudności z leczeniem trądziku. 
  • Nadmierne owłosienie u kobiet zwłaszcza w nietypowych miejscach jak twarz lub plecy. 
  • Nadmierne wypadanie włosów 
  • Problemy z zajściem w ciążę
  • Objawy takie jak przewlekłe zmęczenie, wahania nastroju, problemy z koncentracją 


Warto pamiętać, że powyższe symptomy to tylko kilka przykładów, a każdy przypadek może być inny. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego układu hormonalnego, warto umówić się na wizytę u endokrynologa.

Zadbaj o swoje stawy! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!