Chirurgia jest jednym z najbardziej zaawansowanych obszarów medycyny. Ta specjalizacja odgrywa kluczową rolę w ratowaniu życia i poprawianiu stanu zdrowia pacjentów na całym świecie. To właśnie chirurdzy, wyposażeni w najnowsze technologie i wiedzę medyczną, podejmują się skomplikowanych operacji na organach. Jednak nie tylko. Pomagają powrócić pacjentom do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Kiedy warto zgłosić się do chirurga?
Czym zajmuje się chirurg?
Termin chirurgia wywodzi się z greckiego “cheirurgie”. Jest to połączenie dwóch słów: “cheir”, oznaczającego rękę, i “ergon”, czyli pracę lub działanie. Dosłownie tłumaczone słowo chirurgia oznacza “pracę wykonywaną ręcznie”. Co odzwierciedla zawód, jaki wykonują chirurdzy.
Chirurgia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem operacyjnym różnych przypadłości i schorzeń. Chirurdzy zajmują się nie tylko przygotowaniem pacjenta do operacji, ale także przeprowadzają różnego rodzaju zabiegi. Zarówno na tkankach miękkich, jak i tkankach twardych organizmu. Nie tylko usuwają zmiany chorobowe, ale także kontrolują proces gojenia ran, dbając o dobro i zdrowie pacjenta.
Jakie są specjalizacje chirurgiczne?
Chirurg to lekarz specjalizujący się w przeprowadzaniu operacji i zabiegów chirurgicznych. Zawód chirurga obejmuje szeroki zakres działań, w zależności od specjalizacji. Istnieje kilka głównych obszarów, którymi zajmują się chirurdzy.
Chirurgia ogólna — specjaliści przeprowadzają różnego rodzaju operacje. Głównie w obrębie przewodu pokarmowego oraz innych narządów w jamie brzusznej. Zajmują się również leczeniem operacyjnym złamań kości.
Kardiochirurgia — lekarze zajmują się różnorodnymi operacjami na sercu. Może to być pomstowanie tętnic wieńcowych (bypass serca), operacja wad serca i wymiana zastawek. Chirurdzy zajmują się także leczeniem powikłań wynikających z przebytego zawału serca.
Chirurgia plastyczna — chirurdzy przeprowadzają operacje zmieniające wygląd ciała i twarzy. Do częstych zabiegów należy liposukcja, lifting twarzy, a także rekonstrukcje plastyczne po urazach czy mastektomii.
Chirurgia ortopedyczna — ta dziedzina zajmuje się leczeniem urazów i schorzeń układu kostno-stawowego. Wykonywane są zabiegi takie jak wstawianie endoprotez czy rekonstrukcja więzadeł.
Neurochirurgia — chirurdzy zajmują się operacjami mózgu, ale nie tylko. Również przeprowadzają inne zabiegi w obrębie ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Leczą m.in. guzy mózgu, urazy głowy i schorzenia neurologiczne.
Chirurgia dziecięca — specjaliści w tej dziedzinie zajmują się operacjami u pacjentów od pierwszych dni ich życia do lat 18. Jest to osobny dział chirurgii, ponieważ występują znaczne różnice anatomiczne w budowie ciała dzieci oraz dorosłych.
Chirurgia onkologiczna — onkolodzy zajmują się chirurgicznym leczeniem nowotworów. W tym między innymi chirurgicznym usuwaniem guzów i tkanek nowotworowych.
Chirurgia naczyniowa — chirurg naczyniowy zajmuje się różnymi operacjami naczyń krwionośnych. Takie zabiegi pomagają przykładowo zwalczyć bolesne żylaki w kończynach dolnych czy usuwają tętniaki. Chirurg naczyniowy wykonuje również takie zabiegi jak angioplastyka czy zakładanie stentów.
Transplantologia — transplantolodzy wszczepiają narządy i tkanki od dawców do biorców. Jest to operacja ratującą życie wielu osób.
Zadbaj o swoje zdrowie! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który zapewni Ci komfort oraz profesjonalną opiekę! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1.
Czym zajmuje się chirurg ogólny? Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do chirurga
Chirurg ogólny przeprowadza różnorodne zabiegi chirurgiczne, które mają na celu poprawić stan zdrowia pacjenta. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz specjalistycznej wiedzy chirurdzy przeprowadzają operacje na narządach jamy brzusznej. Jednak nie tylko. Zakres obowiązków chirurga obejmuje również przygotowanie pacjenta do operacji, jej przeprowadzenie oraz opiekę pooperacyjną.
Chirurdzy zajmują się rozwiązywaniem dolegliwości zdrowotnych takich jak:
- Przepuklina
- Żylaki odbytu
- Zszywanie głębokich ran np. po wypadku
- Usuwanie wyrostka robaczkowego
- Przeprowadzanie operacji tarczycy czy pęcherzyka żółciowego
- Usuwanie różnego rodzaju zmian skórnych i podskórnych
- Usuwanie wrastających paznokci, odcisków
- Leczenie oparzeń i zakażonych tkanek
Pacjenci mogą również zwrócić się do chirurga ogólnego z problemami, które wymagają drobnych zabiegów. Może to być usuwanie zmian skórnych np. brodawek lub zszycie niewielkich ran. Takie zabiegi przeprowadza się na ogół z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.
Zadbaj o swoje stawy! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!