fbpx
zielony napis smart z plusem wpisanym w okrąg, z podpisem "Centrum Medyczne Smart"

Tel: 12 333 777 1

Godziny otwarcia: Pn - Pt 8:00 - 18:00

Choroba zwyrodnieniowa stawów — przyczyny, objawy, leczenie

Zwyrodnienia stawów to grupa dolegliwości najczęściej występujących w obrębie układu ruchu. Chorobę zwyrodnieniową stawów uważa się za główną przyczynę niepełnosprawności u osób w wieku podeszłym, mimo to w dzisiejszych czasach coraz więcej młodych ludzi również doświadcza jej objawów. Zwyrodnienia stawów mają ogromny wpływ na codziennie funkcjonowanie oraz jakość życia osoby chorej. Choroba może dotyczyć każdego stawu w naszym organizmie, jednak najczęściej dotyczy: kolan, bioder oraz stawów rąk.

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Aby lepiej zrozumieć leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, warto najpierw dowiedzieć się, czym ona jest. Choroba powstaje wówczas, kiedy w organizmie jest problem z ilością i jakością chrząstki stawowej. Odpowiada ona za amortyzację ruchów i płynne przesuwanie się stawu. Podczas postępu choroby dochodzi do nieprawidłowości w tkankach kości, więzadeł, ścięgien, mięśniach i torebce stawowej. W efekcie pojawia się ból i obrzęk. Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej występuje w stawach dłoni, stóp, kolan, bioder i kręgosłupa.

Zwyrodnienie stawów — objawy

Choroba zwyrodnieniowa stawów, zazwyczaj pojawia się po 40 roku życia. W zależności od lokalizacji może powodować poważne ograniczenia w życiu codziennym pacjenta. Początkowe objawy choroby są nieznaczne i dają o sobie znać głównie w trakcie ruchu. Z biegiem czasu dolegliwości nasilają się i są odczuwalne w trakcie spoczynku oraz w nocy.

Objawy, które najczęściej pojawiają się w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów to:

  • Ból — jest to najczęstszy objaw, który może nasilać się wraz z ruchem lub po dłuższym bezruchu; 
  • Zmniejszony zakres ruchu — podczas najdrobniejszych aktywności choroba może przysparzać nam ból; 
  • Sztywność — zwyrodnienia mogą powodować sztywność, zwłaszcza po długim okresie bezruchu (śnie); 
  • Krzywe postawy — choroba zwyrodnienia stawów wymusza dostosowywanie postawy swojego ciała w celu zmniejszenia bólu, co prowadzi do krzywizn;  
  • Zmiana kształtu stawów — stawy często zmieniają swój kształt, tworząc tzw. zmiany zwyrodnieniowe, które są widoczne; 
  • Chrupnięcia i stuki — zwyrodnienie stawów może powodować chrupnięcia i stuki podczas ruchów. Jest to spowodowane zużyciem chrząstki stawowej.

Jakie są przyczyny zmian zwyrodnieniowych?

Przyczyny choroby zwyrodnienia stawów nie zawsze są jasno określone. Poza czynnikami genetycznymi pojawienie się schorzenia może być związane z chorobami wieku dziecięcego czy wcześniejszymi urazami. Badania jasno dowodzą, że osoby otyłe i starsze są bardziej narażone na zmiany zwyrodnieniowe.

Warto pamiętać, że istnieją również przyczyny pierwotne, takie jak:

  • skłonności genetyczne; 
  • nieprawidłowy skład mazi stawowej; 
  • niewłaściwe ukrwienie stawów; 
  • choroby hormonalne lub metaboliczne.

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na przyczyny wtórne, ponieważ odpowiednia kontrola pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. 

Zadbaj o swoje stawy! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1 lub skorzystaj z całodobowej rejestracji online!

Zadbaj o swoje stawy! Umów się na konsultację do naszego specjalisty, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan terapii! Skontaktuj się z nami pod numerem 12 333 777 1.

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?

Chcąc zatrzymać postęp zmian zwyrodnieniowych, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Można wprowadzić następujące środki zapobiegawcze do swojej codzienności:

  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała — otyłość i nadwaga bardzo obciążą nasze stawy. Brak kontroli naszej wagi przyspieszenia proces powstawania choroby; 
  • Regularna aktywność fizyczna — spacery, ćwiczenia aerobowe i stretching pomagają zachować ruchomość stawów. Skorzysta na tym także nasza sylwetka oraz zwiększy się wydolność ciała; 
  • Unikanie urazów — należy dbać o bezpieczeństwo podczas wszystkich prac fizycznych; 
  • Odpowiednie żywienie — dieta bogata składniki odżywcze jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej. Rozważ suplementacje, robiąc wcześniej badania krwi; 
  • Łagodzenie bólu — leki przeciwbólowe lub leki przeciwzapalne mogą przynieść ulgę podczas choroby; 
  • Unikanie działań, które nasilają objawy — długotrwałe stanie, siedzenie i inne czynności w bezruchu, powinny być unikane; 
  • Leczenie chorób współistniejących — cukrzyca oraz nadciśnienie często pogłębiają chorobę stawów. Poziom cukru oraz ciśnienia we krwi powinien być stale kontrolowany pod okiem lekarz.

Zwyrodnienie stawów — jak leczyć?

Objawy mogą się nie ukazywać przez wiele lat podczas rozwoju choroby układu krążenia. Najczęściej do diagnozy choroby dochodzi podczas konieczności hospitalizacji i podjęcia doraźnych metod leczenia.

Nie istnieje jeden uniwersalny lek na zwyrodnienie stawów. Jednak medycyna daje nam różne metody, aby uśmierzyć ból. Leczenie zmian zwyrodnieniowych, rozpoczyna się od zastosowania leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz profilaktyki. Pomoc farmakologiczna powinna łączyć się z rehabilitacją. Systematyczna aktywność ruchowa pozwala poprawić siłę i elastyczność mięśni wokół chorych stawów. Daje to także możliwość zwiększenia zakresu ruchu oraz zmniejsza ból.

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów? W przypadku zaawansowanego stadium choroby często konieczne są zastrzyki z kwasu hialuronowego. Obecne preparaty medycyny regeneracyjnej, posiadają np. komórki macierzyste. Pozwalają one na powstrzymanie postępu choroby i poprawę zdrowia pacjenta. 

W przypadkach, gdy leczenie zawodzi, a zmiany związane ze zwyrodnieniem stawów są bardzo zaawansowane, leczeniem ostatecznym może się okazać endoprotezoplastyka stawu. Zabieg ten polega na wszczepieniu sztucznego stawu.

Profilaktyka choroby zwyrodnieniowej stawów

Chcąc przeciwdziałać chorobie zwyrodnieniowej stawów, należy zadbać o zdrowy styl życia. Tym bardziej, jeżeli w twojej rodzinie są już przypadki tej choroby. Skup się na zdrowej diecie i staraj się sięgać po produkty, które zawierają kolagen, kwasy omega 3, witaminy E oraz witaminy D3. Wdroż do swojej diety nasiona, orzechy, tłuste ryby morskie oraz oleje tłoczone na zimno np. rzepakowy lub lniany. Unikaj produktów wysoce nasyconych w tłuszcze takich jak:

  • tłuste mięsa; 
  • przetwory mięsne; 
  • masło; 
  • smalec. 

 

Staraj się wyeliminować cukry proste, słodycze, słodzone napoje oraz szeroko pojętą żywność wysokoprzetworzoną, które dostarczają bardzo duże ilości kalorii. 

Zdrowy tryb życia obejmuje również wdrożenie aktywności fizycznej. Wprowadzenie aktywności do życia, nie tylko zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby, ale również wspomoże utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dodatkowo sprzyja to rozbudowie mięśni, które wspomagają prace stawów